رادیو تراژدی | فصل ۲ پادکست ۳

سه‌ زن – رادیو تراژدی، فصل دو، اپیزود ۳

این شماره‌ی سوم از فصل دوم پادکست رادیوتراژدی است که در آبان سال 1401 منتشر می‌شود. این شماره بعد از دو ماه دوری از شما منتشر می‌شود؛ دلیلش هم روشن است و نیاز به هیچ اما و اگری ندارد. اما برای جبران مافات تصمیم گرفتیم یک شماره‌ی سه قسمتی منتشر کنیم؛ درباره‌ی خانواده‌ی وزیری-استرآبادی و سه زن از نسل‌های مختلف این خاندان.

🔻قسمت اول این شماره به زندگی و کار بی‌بی‌خانم استرآبادی می‌پردازد؛ زنی در دوره‌ی قاجار که از پیشگامان احقاق حقوق زنان در ایران بود. او در نوجوانی به دربار ناصرالدین شاه راه پیدا کرد اما خیلی زود متوجه تفاوت زندگی زنان اشرافی و زنان معمولی شد. در زندگی شخصی‌اش زنی جسور بود که تن به سنت‌های غلط جامعه‌ی ایرانی نمی‌داد. به همین دلیل هم شروع کرد به نگارش مقاله و کتاب، برای مطلع کردن زنان نسبت به حقوق‌شان. بی‌بی‌خانم از اولین زنانی بود که در ایران مدرسه‌ی دخترانه تأسیس کرده و کتابی در نقد رفتار مردان و جامعه‌ی مردسالار نوشته است.
قصه‌ی بی‌بی‌خانم تراژیک نیست، او نمادی است از تلاش بی‌وقفه برای تغییر نگاه جامعه‌ی ایران نسبت به زن و خارج کردنش از قالب ابزاری. بی‌بی‌خانم کسی بود که با جهل مبارزه می‌کرد و برای همین هم در تاریخ ما ماندگار شد.

🔻تصنیف‌ها و آوازهای این شماره همگی با صدای ایران‌الدوله هلن است؛ خواننده‌ی دوره‌ی مشروطه که در سال ۱۳۰۵ صدایش روی صفحاتی ضبط شده اما متاسفانه کمتر شنیده شده است.

نویسنده: سوسن سیرجانی | راوی: کریم نیکونظر | اصلاح صدا و میکس: رضا دولت‌زاده | ناشر: موسسه‌ی هوگویک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید